ZESPOŁY POMPOWE SETTIMA

Zespoły pompowe oparte na pompach śrubowych Settima typu GR SMT16B AC oraz SMT16B:

Pompy śrubowe Settima w zależności od wielkości mogą być połączone z napędzającymi je silnikami elektrycznymi w sposób bezpośredni lub pośredni za pomocą sprzęgła.

W pompach o wielkościach od GR20 do GR70 możliwe jest zastosowanie alternatywnie:

pompa gr smt16b ac
Pompa GR SMT16B AC

Połączenia bezpośredniego, czyli pompy z drążonym wałkiem napędowym oraz kołnierzem do montażu z silnikiem kołnierzowym B5 lub B 14. Rozwiązanie to pozwala na skrócenie długości zespołu pompowego.

pompa gr smt16b
Pompa GR SMT16B

Połączenia pośredniego przy pomocy sprzęgła oraz łącznika miedzy silnikiem a pompą. W pompach o wielkości GR80 do GR110 konieczne jest zastosowanie sprzęgła oraz łącznika do połączenia pompy z silnikiem elektrycznym.

sprzęgło magnetyczne
Sprzęgło magnetyczne

Stosowane w zespołach pompowych sprzęgła:
Sprzęgła z elementami podatnymi – zapewniają kompensację odchyłek osiowych oraz promieniowych miedzy silnikiem a pompą. Łagodzą nierównomierności przenoszonego momentu obrotowego. Element podatny miedzy obiema częsciami sprzęgła wykonany jest z tworzywa sztucznego i ten element ulega zużyciu. Sprzęgła wymagają stosowania łącznika między pompa a silnikiem.

Sprzęgła magnetyczne – niezawodne i bezpieczne w eksploatacji, wykonywane na bazie magnesów stałych. Cechuja się długa żywotnością, ze względu na brak bezpośredniego kontaktu elementów sprzęgła. Nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji w okresie użytkowania. Szczególnie polecane w przypadkach kiedy ważna jest separacja mechaniczna pompy i silnika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj!